Pokaż
formularz
X

Wypełnij formularz

kod zabezpieczający

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych:

Zgoda na przesyłanie informacji handlowych:

1. W jakim wieku można się na kurs zapisać?

Szkoły oferują kursy dla młodzieży (13 -15 lat) i dorosłych ( 16 lat +, w niektórych szkołach 18+). Niektóre ze szkół oferują kursy nawet dla dzieci w wieku od 6 lat, jednak muszą one przyjechać z opiekunem albo być członkiem większej, zorganizowanej grupy.

2. Czy szkoła pośredniczy w zakupie biletów lotniczych?

Nie. Osoby wyjeżdżające na kursy zagraniczne same muszą sobie zorganizować transport do danego kraju i z powrotem. Szkoła nie pośredniczy również w załatwianiu wymaganych wiz.

3. Jaka jest procedura zapisów na kurs, jeśli odbywa on się w kraju, do którego wymagana jest wiza?

Jeśli ktoś zgłasza się na kurs zagraniczny do w kraju, do którego wymagana jest wiza, otrzymuje ze szkoły przyjmującej dokumenty, z którymi może ubiegać się o wizę na czas trwania kursu. Czas oczekiwania na wizę może być dłuższy przed wakacjami, dlatego trzeba o nią wystąpić na tyle wcześnie, by zdążyć przed planowanym wyjazdem. Może zaistnieć sytuacja, że student nie otrzyma wizy z różnych przyczyn od szkoły niezależnych lub może zostać zatrzymany na lotnisku i służby celne mogą odmówić wpuszczenia takiej osoby do danego kraju. W takich sytuacjach nie przysługują żadne zwroty, gdyż odmowa nastąpiła z przyczyn od szkoły niezależnych.

4. Co, jeśli zechcę zrezygnować po opłaceniu kursu wyjazdowego?

Każda ze szkół ma określone w swoim regulaminie warunki rezygnacji z kursu. Zazwyczaj można zrezygnować bez ponoszenia większych kosztów na 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia kursu. Niektóre szkoły potrącają tylko opłatę administracyjną. Natomiast im bliżej daty rozpoczęcia kursu, tym koszty wzrastają. Jeśli kurs się już rozpoczął, nie przysługują żadne zwroty.

5. Czy można wykupić ubezpieczenie za pośrednictwem szkoły International House?

Większość szkół ma w swojej ofercie ubezpieczenie, które można zakupić w momencie zapisu na kurs. Wszelkie potwierdzenia szkoła wysyła przed rozpoczęciem kursu. Można też wykupić ubezpieczenie na własną rękę. Należy je tylko pokazać w momencie zapisu, tak abyśmy zrobili ksero, które potem przekazujemy szkole przyjmującej. W przypadku dzieci i młodzieży posiadanie ubezpieczenia jest obowiązkowe.

6. Jaki jest koszt kurs wyjazdowego? Co się na niego składa?

Informację o aktualnych cenach kursów wyjazdowych można znaleźć na naszej stronie internetowej lub uzyskać w biurze. Corocznie cenniki są aktualizowane. Na całkowity koszt wyjazdu składają się:

opłata za lekcje języka (zależnie od intensywności i rodzaju kursu),
opłata za zakwaterowanie (zależnie od miejsca zakwaterowania i rodzaju wyżywienia). Można wykupić kurs bez zakwaterowania,
ubezpieczenie (w przypadku dzieci i młodzieży jest obowiązkowe), które można zakupić za pośrednictwem szkoły przyjmującej lub na własną rękę w kraju,
transport z/do lotniska (opcjonalnie z dodatkowa opłatą),
opłata administracyjna (dotyczy kursów dla dorosłych),
opłata za materiały edukacyjne (dotyczy kursów dla dorosłych),
depozyty w przypadku zakwaterowania (dotyczy niektórych kursów dla dzieci i młodzieży, zwracany w ostatnim dniu kursu),
opłata za przelew bankowy (obowiązkowa).

Dodatkowo należy zabrać ze sobą kieszonkowe na własne wydatki oraz na dodatkowe wycieczki, wyjścia organizowane przez szkołę przyjmującą (np. wycieczki całodniowe do innych miejscowości turystycznych, wyjścia do kina, teatru itd.). W przypadku zakwaterowania dzieci i młodzieży w kampusie niektóre szkoły przyjmujące pobierają depozyt za klucz do pokoju (płatny na miejscu), który potem jest zwracany.

7. Jak duże są grupy?

W większości szkół przyjmujących grupy mogą liczyć od 5 do 15 osób. We wszystkich szkołach jest również możliwość wykupienia kursów indywidualnych.

8. Czy mogę rozpocząć kurs w dowolnym dniu tygodnia?

Wszystkie kursy rozpoczynają się w poniedziałek (w przypadku wypadającego dnia wolnego w tym dniu kurs rozpoczyna się we wtorek). Kursy trwają od poniedziałku do piątku, z różną intensywnością. Tak więc pierwszym dniem kursu jest poniedziałek lub wtorek. Wyjątek stanowią niektóre kursy dla młodzieży lub dzieci, gdzie kursy rozpoczynają się w tygodniu, np. w środy.

9. Jak długo trwają zajęcia i jak są intensywne?

Kursy mogą mieć różną intensywność. Zazwyczaj to 15 - 40 h zajęć tygodniowo. Zajęcia odbywają się w godzinach porannych oraz popołudniowych. Poszczególne zajęcia mogą trwać od 45 do 60 minut, w zależności od szkoły.

10. Jak określić właściwy poziom znajomości języka?

W pierwszym dniu kursu wszyscy uczestnicy piszą test kwalifikujący ich na odpowiedni poziom. Następnie są przydzielani do konkretnej grupy, z którą później uczęszczają na zajęcia. W niektórych szkołach IH istnieje możliwość zrobienia sobie takiego testu on-Iine na stronie internetowej. Wynik testu wysyła się bezpośrednio do szkoły, w której kurs będzie się odbywał (można również wydrukować i zabrać ze sobą).

11. Czy w okresie świąt lub dni wolnych zajęcia się odbywają? Czy koszt kursu jest przez to niższy?

Każda szkoła przyjmująca ma podane w regulaminie szkoły dni wolne od zajęć. W takie dni zajęcia się nie odbywają i koszt kursu się nie zmienia. Należy w momencie zapisu dowiedzieć się, czy w trakcie trwania Państwa kursu będą jakieś dni wolne. Studenci w takie dni sami organizują sobie czas wolny.

12. Czy w szkole przyjmującej jest dostęp do Internetu?

Tak. Wszystkie szkoły mają sale komputerowe, biblioteki lub kafejki z dostępem do Internetu. Należy się dowiedzieć w recepcji danej szkoły, jakie są warunki korzystania z Internetu.

13. Czy jest coś organizowanego w wolnym czasie?

Każda ze szkół ma indywidualny cotygodniowy program zajęć pozalekcyjnych. W przypadku dzieci i młodzieży szkoły organizują przeróżne zajęcia sportowe (piłka nożna, ręczna, kosz, basen, plaża, tenis itd.) i inne (wyjścia do kina, zajęcia teatralne, grill, dyskoteka, karaoke, bal przebierańców, spacery, wycieczki łodziami, itd.). Dodatkowo zarówno dorośli, jak i młodzież mają możliwość skorzystania z wycieczek całodniowych lub kilkugodzinnych po najbliższej okolicy. Zazwyczaj na pierwszych zajęciach studenci otrzymują plan zajęć pozalekcyjnych z informacją o rodzaju i cenie wycieczek. Należy potem zgłosić się do recepcji szkoły, wpisać się na listę oraz uiścić opłatę.

14. Czy otrzymuje się na koniec kursu certyfikat?

Po pozytywnym ukończeniu kursu każdy z jego uczestników otrzymuje certyfikat IH z informacją, jaki rodzaj kursu i na jakim poziomie ukończył, z jaką ilością godzin i z jaką oceną końcową. Certyfikat jest respektowany we wszystkich szkołach International House na całym świecie.

15. Jaki rodzaj zakwaterowania można wykupić?

W zależności od oferty szkoły istnieje możliwość zakwaterowania w campusach, u rodzin, w hotelach lub w mieszkaniach. Zakwaterowanie można wykupić z wyżywieniem lub bez. Jeśli ktoś ma szczególne wymogi dotyczące zakwaterowania i wyżywienia, powinien je zgłosić w momencie zapisu, aby szkoła przyjmująca miała wystarczająco dużo czasu na znalezienie dogodnego lokum.

16. Jak duże są pokoje?

W przypadku zakwaterowania u rodzin są to pokoje jednoosobowe. Jeśli student życzy sobie mieć większy pokój, o podwyższonym standardzie, to koszty nieco wzrastają. Jest też możliwość zakwaterowania w pokoju dwuosobowym np. rodzeństwa lub małżeństwa. Należy to zgłosić w trakcie zapisu. Natomiast w campusach pokoje są znacznie większe, 2-10 osobowe.

17. Czy można wykupić sam kurs bez zakwaterowania?

Można wykupić sam kurs bez zakwaterowania. Ale nie można wykupić samego zakwaterowania bez udziału w kursie.

18. Od kiedy rozpoczyna się i kończy zakwaterowanie?

Zakwaterowanie rozpoczyna się zazwyczaj w niedzielę i trwa do soboty. Wyjątek stanowią niektóre ze szkół przyjmujących, gdzie zakwaterowanie jest od niedzieli do niedzieli.

19. Czy można zarezerwować dodatkowe noclegi?

Tak. Należy to zgłosić w momencie zapisu. Szkoła musi taki nocleg rezerwować z wyprzedzeniem.

20. Czy mogę mieszkać u rodziny ze znajomym/znajomą?

Szkoła przyjmująca stara się tak lokować studentów, aby u jednej rodziny nie było dwóch osób tej samej narodowości. Na specjalne życzenie istnieje możliwość zakwaterowania dwóch osób znajomych lub spokrewnionych. Należy to zgłosić w momencie zapisu na kurs. W przypadku zakwaterowania w kampusie pokoje są 2-4 osobowe, więc taka możliwość też istnieje.

21. Jak daleko znajduje się szkoła od miejsca zakwaterowania?

Większość szkół IH znajduje się w samych centrach miast, z łatwym dostępem do różnych form transportu. Rodziny goszczące studentów mieszkają zazwyczaj w odległości do 30 min od szkoły. Niektóre znajdują się bardzo blisko, inne nieco dalej. W każdym z wypadków istnieje łatwy dojazd metrem lub autobusem. Rodzina w pierwszym dniu odprowadza studentów na przystanek lub pokazuje im drogę do szkoły.

Kampusy z kolei znajdują się w dość bliskiej odległości od szkoły. Niektóre szkoły przyjmujące oferują transport busikiem szkolnym, który codziennie przywozi i odwozi studentów. Są też kampusy znajdujące się w odrębnej części miast, z własnym terenem zielonym, boiskami i całą infrastrukturą, więc studenci mają zajęcia w tym samym budynku, w którym mieszkają.

22. Co będzie, jeśli na lotnisku mój samolot się spóźni lub nikt nie będzie na mnie czekał?

Jeśli wykupili Państwo opcję odbioru z lotniska, należy przed wyjazdem na kurs podać dane dotyczące lotu, aby szkoła przyjmująca mogła zorganizować odpowiedni transport. Jeśli będzie miało miejsce spóźnienie, należy skontaktować się ze szkołą telefonicznie i podać planowany czas przylotu. Niektóre szkoły doliczają pewną opłatę wynikającą ze spóźnienia, ponieważ ktoś musi na lotnisku na Państwa czekać dłużej niż to było zaplanowane.
W sytuacji, gdy na studenta nie czeka reprezentant szkoły, który powinien go odebrać, należy zgłosić się do najbliższego punktu informacyjnego i zgłosić to. Obsługa lotniska wzywa wtedy przez megafon taką osobę lub skontaktuje się ze szkołą. Proszę pamiętać, aby mieć przy sobie dokumenty potwierdzające udział w takim kursie. Dodatkowo na tym dokumencie podany jest numer awaryjny (emergency number), pod który można dzwonić w razie jakichkolwiek problemów.

23. U kogo należy zgłaszać termin przyjazdu i wyjazdu?

W momencie zapisu na kurs należy podać dane dotyczące przylotu/przyjazdu oraz wylotu/wyjazdu do/z danego kraju tak, aby szkoła przyjmująca mogła uprzedzić rodzinę goszczącą. W przypadku wykupienie przez Państwa transportu z lub do lotniska szkoła przyjmująca musi mieć dokładne dane, tak aby mogła zorganizować dogodny transport. W przypadku jakichkolwiek opóźnień należy bezpośrednio informować szkołę o zmianach.

24. Jak się dostanę do miejsca zakwaterowania?

Gdy są już Państwo zgłoszeni na kurs, szkoła przyjmująca przesyła nam dane dotyczące zakwaterowania (adres, numery telefonów, czasem mail np. do rodziny goszczącej). Można wykupić opcję transportu z lotniska lub stacji kolejowej do miejsca zakwaterowania za pośrednictwem IH (autokar lub taxi) lub zorganizować sobie go na własną rękę. Jeśli korzystamy z oferty szkoły, to ktoś na lotnisku będzie czekać na Państwa z kartką podniesioną do góry, na której będzie Państwa imię i nazwisko. Następnie przechodzą Państwo do taksówki i zostają podwiezieni pod same drzwi. Można wykupić taką usługę podwiezienia w obie strony. Jeśli czują się Państwo pewniej, można wcześniej sprawdzić odległość od miejsca zakwaterowania i spróbować znaleźć dogodne połączenie na własną rękę. Zazwyczaj opcję transportu polecamy osobom młodszym lub takim, które po raz pierwszy wyjeżdżają za granicę i nie czują się jeszcze zbyt pewnie.

25. Co, jeśli kurs lub warunki zakwaterowania nie spełniają moich oczekiwań?

W przypadku jakichkolwiek problemów należy skontaktować się bezpośrednio ze szkołą przyjmującą lub ze szkołą, w której Państwo zapisali się na kurs. Może się zdarzyć, że poziom kursu będzie zbyt niski lub za wysoki, wtedy szkoła przyjmująca ma możliwość przeniesienia kursanta do innej grupy. Sytuacja taka zdarza się jednak bardzo rzadko, ponieważ studenci są dokładnie testowani zanim dołączą do jakiejkolwiek grupy. W sytuacji niezadowolenia z zakwaterowania szkoła przyjmująca stara się zapewnić optymalne rozwiązanie, tak aby Państwo byli usatysfakcjonowani. Jednak, aby taka zmiana miała miejsce, przyczyny zmiany rodziny muszą być poważne. Dodatkowo należy pamiętać, że w okresie wakacyjnym istnieje mała możliwość zmiany rodzin goszczących ze względu na dużą liczbę studentów.

26. Czy jest możliwość powtórnego wyjazdu do tej samej miejscowości i zakwaterowania u tej samej rodziny?

Tak. Należy to jednak zgłosić przy zapisie na kurs. Jeśli szkoła przyjmująca nie będzie miała jeszcze nikogo przydzielonego do danej rodziny, to z pewnością wyrazi na to zgodę.

27. Czy jeśli mam alergie na zwierzęta, to mogę mieszkać u takiej rodziny, która ich nie posiada?

W momencie zapisu na kurs należy zgłosić taką przypadłość. Szkoła przyjmująca ma w swojej bazie rodziny, które nie mają zwierząt domowych, więc istnieje szansa zakwaterowania u takiej właśnie rodziny. Należy to zgłosić jak najszybciej, gdyż takich rodzin nie ma zbyt dużo, obowiązuje zasada: kto wpłaci pierwszy, ten lepszy.

28. Czy status studenta upoważnia mnie do jakichkolwiek zniżek?

Na sam kurs wyjazdowy niestety nie ma zniżek. Natomiast przydatna może się okazać aktualna legitymacja studencka np. Euro >26, ISEC lub inna, która upoważnia do zniżek np. do kina, teatru, muzeum, restauracji, dyskotek itp. Dodatkowo taka karta zawiera ubezpieczenie, które jest wskazane na czas pobytu za granicą.

29. Co należy zabrać ze sobą?

W zależności od miejsca docelowego należy zabrać ze sobą zarówno cieplejszą, jak i letnią odzież. W przypadku młodszych dzieci rodzice powinni podpisać ubrania na metkach (czytelnie imię i nazwisko). Dodatkowo dzieci mają różne zajęcia sportowe, a więc obuwie i odzież sportowa będzie wskazana. Zalecamy również ręczniki i stroje kąpielowe. W przypadku osób wrażliwych na słońce należy zabrać ze sobą kremy z odpowiednim filtrem. Kurtki nieprzemakalne również mogą się przydać. W trakcie trwania kursów w niektórych szkołach są organizowane bale przebierańców, dlatego warto zabrać ze sobą coś, co mogłoby się przydać do charakteryzacji. Dodatkowo w przypadku dzieci i młodzieży należy zabrać ze sobą dwie fotografie legitymacyjne, które będą potrzebne do wyrobienia karty studenta. Studenci mogą zabrać ze sobą podręczne słowniki, które mogą się przydać zarówno na zajęciach, jak i poza szkołą.

30. Ile kieszonkowego należy zabrać ze sobą?

W przypadku szkół w Anglii zalecamy kieszonkowe w wysokości £50-£100 na tydzień. W przypadku szkół w Europie €150 na tydzień powinno wystarczyć. Należy pamiętać, że szkoły przyjmujące organizują różne wycieczki weekendowe, a niektóre z nich są odpłatne na miejscu. Jeśli mają Państwo obawy, że młodsze dzieci mają przy sobie zbyt dużo gotówki, to można część zdeponować u wychowawców, którzy na bieżąco mogą im wypłacać pewne kwoty.

31. Czy należy coś kupić, podarować rodzinie, u której będziemy mieszkać?

Rodziny goszczące nie oczekują od studentów prezentów. Otrzymują wynagrodzenie za każdego studenta, którego przyjmują u siebie w domu, aczkolwiek jest to bardzo miły gest. Decyzja należy do Państwa.

32. Czy moje dziecko jest bezpieczne, pod stałą opieką podczas trwania kursu?

Na kampusach i u rodzin goszczących dzieci są pod opieką. Oczywiście wszelkie wyjścia i wycieczki odbywające się w grupach są pod nadzorem opiekunów. W przypadku jakichkolwiek wyjść pozalekcyjnych popołudniami studenci muszą to zgłaszać rodzinie, u której mieszkają, oraz podać planowany czas powrotu. Młodzież w wieku 13-15 lat powinna być najpóźniej w domach lub kampusach o 22:00, starsi – o 23:00. W przypadku zakwaterowania w kampusach wszyscy studenci mają karty identyfikacyjne, nikt z zewnątrz nie może wejść do budynku bez zezwolenia. Jeśli rodzice życzą sobie, aby ich dzieci wracały do zakwaterowania wcześniej niż zakłada regulamin szkoły przyjmującej, powinni to zgłosić w momencie zapisu na kurs.

33. Co się dzieje, jeśli moje dziecko trafi w trakcie trwania kursu do szpitala?

Ubezpieczenie, które Państwo wykupują, powinno pokrywać koszty związane z leczeniem za granicą oraz innymi wypadkami. Dodatkowo należy zabrać ze sobą europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego z NFZ, aby w razie potrzeby można było skorzystać bezpłatnie z podstawowych świadczeń medycznych. Taką kartę można wyrobić w kraju w dowolnym momencie, pamiętając, że w okresie wakacyjnym czas oczekiwania na nią jest dłuższy.

Copyright © 2013 by IH