Kadra Nauczycielska

"Being English is not enough"(Nie wystarczy być Anglikiem)


John Haycraft, The Times Educational Supplement
July 8 , 1996

Poznaj naszych nauczycieli

Zuzanna Szatanik – Dyrektor Metodyczna

Pierwsze kursy języka angielskiego prowadziłam ponad dwadzieścia lat temu. Od tamtej pory nieustannie staram się szkolić i rozwijać jako nauczycielka. W tym roku przejęłam funkcję Dyrektor Metodycznej i już cieszę się na nowe wyzwania z tym związane. Moją pasją jest też literatura – na uczelni uczę przedmiotów literackich i kulturowych, a w czasie jazdy samochodem słucham kolejnych audiobooków. Co kilka lat odwiedzam Kanadę, gdzie mieszkają moi przyjaciele. W czasie pandemii przeprowadziłam się na wieś, więc w czasie wolnym spaceruję w górach z moim psem, opiekuję się czterema kotami i gotuję wegańskie zupy.

Jez Barchus – CALL Coordinator

Pochodzę z małego miasteczka w Anglii. Jestem absolwentem Uniwersytetu w Surrey, kwalifikacje CELTA uzyskałem w International House London, IHCYLT w International House Bydgoszcz. Przez ostatnie 8 lat uczyłem języka angielskiego w Północnej Polsce, Libanie, Korei Południowej i Sycylii, ucząc dzieci i dorosłych. W wolnym czasie uwielbiam słuchać muzyki, robić zdjęcia i eksplorować wiejskie miejscowości. W domu uwielbiam oglądać filmy i grać w gry wideo. Niedawno rozpocząłem naukę gry na harmonijce ustnej, mam nadzieję, że kiedyś będę mógł zagrać całą piosenkę!

Marjorie Frick – Exams and Assessment Coordinator

Nazywam się Marjorie i od kilku lat uczę języka angielskiego. To będzie mój drugi rok w Bielsku. Wcześniej dużo podróżowałam po świecie, ale to tu w Bielsku odnalazłam to, czego szukałam. Lubię to miasto za okolicę i styl życia, który mogę tu prowadzić. Bardzo lubię uczyć, ale największą frajdę sprawia mi wplatanie w nauczanie niestandardowych elementów, bo moją pasją jest malarstwo i tworzenie ilustracji. W wolnym czasie czytam literaturę klastyczną i uprawiam jogę.

Agnieszka Pochopień – Exams and Assessment Coordinator

Jestem absolwentką Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, gdzie ukończyłam studia magisterskie na kierunku filologia angielska – specjalizacja nauczycielska. Odbyłam także następujące kursy: Cambridge CELTA, IH CYLT, IH Language Awareness Course oraz kurs tłumaczeniowy w Sosnowcu. Doświadczenie w nauczaniu języka angielskiego zdobywałam w Polsce i Anglii. Od zawsze lubiłam język angielski, dlatego cieszę się, że mogę połączyć swoją pasję z pracą, którą wykonuję. W wolnych chwilach lubię obejrzeć dobry film i uczyć się języków obcych. Do moich zainteresowań należą także fonetyka i fonologia języka angielskiego.

Zoe Harris – Young Learners Coordinator

Nazywam się Zoe i pochodzę z Margate w Wielkiej Brytanii, gdzie ukończyłam studia na kierunku French and Fine Art. Od ponad 10 lat uczę języka angielskiego. Pracując zwiedzam świat. Mieszkałam już w Francji, Chile, Hiszpanii, Chinach, na Kostaryce i Gwadelupie ucząc angielskiego dzieci, młodzież i dorosłych.  W wolnym czasie, zwiedzam, wspinam się, gotuję i uczę się języków.

Paul Cordrey

Nazywam się Paul Cordrey. Od 2013 roku, kiedy to zdobyłem uprawnienia do nauczania j. angielskiego, pracuję jako lektor. Nauka angielskiego to nie tylko praca, to przede wszystkim misja, dzięki której moim słuchaczom otwierają się nowe możliwości, znikają bariery w komunikacji. Nie ma większej przyjemności, niż pracować z grupą cały rok, a pod koniec tego okresu patrzeć jak Twoi słuchacze śmiało i bez obaw żartują po angielsku.  Zdecydowałem dołączyć do Waszej szkoły, bo wiele dobrego o niej słyszałem. A wasze miasto i jego lokalizacja – marzenie każdego miłośnika gór, którym zdecydowanie jestem. I jeszcze jedno – jestem całkiem dobrym gitarzystą bluesowym, miłośnikiem kawy i dobrej fotografii. Wszelkie rekomendacje w tych obszarach mile widziane.

David Hickey

Nazywam się David Hickey i pochodzę z Irlandii. Ukończyłem studia na wydziale sztuk pięknych po czym zdobyłem uprawnienia do nauczania języka angielskiego obcokrajowców. I tak rozpoczęła się moja podróż po świecie. Najdłużej, bo na 9 lat zatrzymałem się w Chinach, gdzie prowadziłem zajęcia z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jednak bez względu na wszystko chciałem wrócić do Europy i bardzo się cieszę, że IH Bielsko zaprosiło mnie do współpracy. W wolnym czasie gram na pianinie, śpiewam, uwielbiam piesze wędrówki po górach i miejskie spacery szlakiem dobrych kawiarni, gdzie można usiąść i poczytać dobrą książkę.

Laura Head

Nazywam się Laura Head i pochodzę z Virgini w USA. Jestem wykwalifikowanym nauczycielem j.angielskiego – to mój zawód, moja pasja i moje największe wyzwanie. W wolnym czasie uwielbiam piesze wędrówki po lesie. W najbliższym roku chciałabym nauczyć się 10 zupełnie nowych rzeczy – mam nadzieję, że moi nowi studenci pomogą mi w tym. Ja chcę nauczyć Was biegle używać j. angielskiego – humor to moja najlepsza broń na wszelkie przeciwności. Błędy (w tym językowe) – one zawsze nas przerażają i blokują, ale jak każdemu strachowi i im trzeba spojrzeć w oczy i je pokonać!

Tom Moore

Nazywam się Tom Moore i pochodzę z Wielkiej Brytanii. Ukończyłem studia na St John University w York w Wielkiej Brytanii. Na drugim roku studiów, w ramach programu Erasmus przyjechałem do Krakowa na wymianę studencką i cóż – pokochałem Wasz kraj i postanowiłem tu wrócić. Po ukończeniu studiów przyjechałem do Torunia i tam przez dwa lata pracowałem w szkole IH. Zauroczony Waszą piękną okolicą postanowiłem przenieść się do Bielska. W wolnym czasie biegam, wędruję po górach i jako wierny fan oglądam piłkę nożną.

Adam Popiel

Nazywam się Adam Popiel i w tym roku szkolnym zaczynam pracę w szkole IH w Bielsku. Będzie to pierwszy rok w Bielsku, ale już 15-ty jako nauczyciel. Urodziłem się w Polsce, ale jako dziecko przeprowadziłem się do USA, do Bostonu, gdzie praktycznie się wychowałem i skończyłem studia. Do Polski chciałem wrócić, bo brakowało mi rodziny i przyjaciół, których tu zostawiłem. Dlaczego akurat do Bielska ? Bo Wasze miasto jest po prostu piękne, bo kocham przyrodę i górską wspinaczkę. Jestem też wielkim fanem kina, muzyki i książek historycznych. W Waszej szkolę będę pełnił funkcję koordynatora ds.kursów dziecięcych – zatem do zobaczenia wkrótce !

Kendall Spector

Pochodzę ze słonecznego stanu Kalifornia i jestem wykwalifikowanym nauczycielem języka angielskiego. To będzie już mój drugi rok w szkole IH w Bielsku – Białej. Kiedy tu przyjechałam w zeszłym roku, to od razu zakochałam się w tym mieście. Bielsko to niesamowite miejsce do życia i pracy. W wolnym czasie prowadzę audycję radiową w USA, czytam sporo książek, słucham muzyki, wędruję po górach i próbuję uczyć się języka polskiego. Nie mogę się już doczekać żeby znów spotkać się z Wami na zajęciach.

Chris Walker

To niesamowite, ale jestem nauczycielem w IH Bielsko już więcej niż 1/4 mojego życia, a mam wrażenie jakbym dopiero tutaj przyjechał. Bardzo lubię to miasto, ale najbardziej cenię sobie jego mieszkańców. Spotkałem tu mnóstwo fantastycznych ludzi, głównie słuchaczy w naszej szkole IH. Uczenie angielskiego to przede wszystkim moja praca, w której cały czas się rozwijam. Aktualnie uzyskałem stopień magistra i już wyznaczam sobie kolejne, nowe cele. Oprócz uczenia to czytanie i pisanie są moim hobby. Zerknijcie na Amazona – znajdziecie tam kilka moich książek!

Nick Zelazek

Nazywam się Nick i pochodzę z Chicago w USA. Angielskiego uczę od 2014 roku i dzięki temu zwiedziłem już sporą część świata i Europy – główniej wschodniej. Jednak kiedy w 2016 roku pierwszy raz przyjechałem do Bielska zrozumiałem, że to jest moje miejsce na ziemi, a IH Bielsko to najlepsza szkoła w jakiej dotychczas pracowałem. Jedną z moich pasji jest górska wspinaczka; niektórzy nazywają mnie nawet “człowiekiem gór i lasów”,  dlatego w weekendy spotkacie mnie na Beskidzkich szlakach.

Nasi lektorzy mają kwalifikacje do nauczania angielskiego jako języka obcego


Języka obcego może nauczać tylko osoba z odpowiednim przygotowaniem metodycznym. To właśnie w International House po raz pierwszy dostrzeżono konieczność stosowania odrębnych metod i przygotowania metodycznego, wyodrębniono nauczanie języka angielskiego jako odrębną profesję. Pierwszy na świecie kurs metodyczny dla nauczycieli języka angielskiego był przeprowadzony w 1953 roku w International House w Londynie. Stał się on następnie znany jako Cambridge CELTA (Certificate in English Language Teaching to Adults). Wszyscy nasi lektorzy posiadają co najmniej stopień CELTA (lub odpowiednik).

Doskonalenie zawodowe lektorów


Wiemy, że wysoka jakość naszej oferty edukacyjnej może być osiągnięta tylko poprzez ciągłe doskonalenie i rozwój nauczycieli. Pracą naszych lektorów kieruje dyplomowany  specjalista o wieloletnim doświadczeniu jako metodyk. System regularnych sesji szkoleniowych, wykładów, obserwacji zajęć oraz indywidualnego nadzoru metodycznego daje każdemu lektorowi niezbędne, profesjonalne wsparcie, a także możliwość utrzymywania wysokiego poziomu kompetencji i dalszego ich doskonalenia.

Zdecydowana większość naszych lektorów to lektorzy anglojęzyczni


Są to osoby posiadające wyższe wykształcenie, pozytywnie nastawione do świata i ludzi, otwarte na różnice kulturowe, z entuzjazmem podchodzące do idei nauczania języka angielskiego na świecie. Grupy dla dorosłych na najniższych poziomach zaawansowania mają zajęcia prowadzone w systemie tzw. ‘tandem teaching’, czyli naprzemiennie przez lektora anglojęzycznego i lektora polskiego. Pozostałe grupy nauczane są przez lektorów anglojęzycznych. Wszystkie zajęcia prowadzone są od początku wyłącznie w języku angielskim. Służą temu odpowiednio dobrane i sprawdzone techniki nauczania, które powodują. że zajęcia są bezstresowe i efektywne. Dotyczy to zarówno grup dziecięcych, młodzieżowych, jak i dla osób dorosłych.

Lektorzy naszej szkoły korzystają z doświadczeń i dorobku światowej sieci International House


Nasi lektorzy korzystają z ponadsześćdziesięcioletnich doświadczeń sieci International House, które przekazywane są poprzez system szkoleń, wymianę doświadczeń pomiędzy metodykami szkół oraz możliwość czerpania z bazy zasobów metodycznych IH. Wielu nauczycieli i metodyków naszej sieci to autorzy znanych podręczników i klasycznych już publikacji, np. Think First Certificate, Think Ahead to FC, FC Gold i Advanced Gold, czy też takich bestsellerów jak “Cutting Edge”, “Choice”, “Headway” lub “English Language Teaching”. Współpracują z czołowymi wydawnictwami: Cambridge University Press, Oxford University Press i Pearson Education Longman.

Nasi lektorzy starannie planują zajęcia


Lektorzy w International House Integra bardzo starannie przygotowują się do zajęć poprzez planowanie i przygotowywanie materiałów dodatkowych.