Nasz zespół

"Being English is not enough"(Nie wystarczy być Anglikiem)


John Haycraft, The Times Educational Supplement
July 8 , 1996

Chris Walker – Director of Studies

Mam na imię Chris i od 15 lat pracuję jako lektor i koordynator w Szkole Językowej IH Bielsko. Bardzo lubię tą pracę, uwielbiam czas, który spędzam ucząc angielskiego moich słuchaczy. Od września obejmuję stanowisko Dyrektora Metodycznego i będę kontynuował moją przygodę już nie tylko w obszarze nauczania. Oprócz certyfikatu CELTA, mam także tytuł magistra z Lingwistyki Stosowanej i Nauczania Angielskiego jako Drugiego Języka dzięki czemu często występuję jako prelegent na konferencjach naukowych dla nauczycieli. Napisałem wiele artykułów na temat nauczania, publikowanych w różnych miejscach, a obecnie pracuję również jako Redaktor International House World Journal. W wolnym czasie najbardziej lubię spędzać czas z żoną i dwiema córkami, odkrywając wszystko, co Bielsko ma do zaoferowania!

Zoe Harris – Assistant Director of Studies

Jestem Zoe i pochodzę z Margate, Wielka Brytania. Uczę angielskiego od 2011 roku, a pracując w tym zawodzie, miałam okazję zwiedzić wiele zakątków świata. Mieszkałam we Francji, Chile, Hiszpanii, Chinach, Kostaryce i na Gwadelupie, ucząc angielskiego dzieci, nastolatków i dorosłych. To będzie mój trzeci rok w IH Bielsko-Białej, gdzie będę kontynuować koordynację kursów dla dzieci oraz pełnić funcję Zastępcy Dyrektora Metodycznego – Chrisa. Posiadam certyfikaty CELTA, IHVYL, IHCYLT, IHTTC, Nile Certificate in Teaching English in Pre-Primary Education oraz Trinity CertPT specjalizujący się w nauczaniu angielskiego w edukacji przedszkolnej. W wolnym czasie uwielbiam podróżować do nowych miejsc, gotować i uczyć się języków.

Agnieszka Pochopień-Stwora Exams and Assessment Coordinator

Mam na imię Agnieszka i jestem z Bielska-Białej. Zawsze chciałam nauczyć się dobrze jakiegoś języka obcego i ostatecznie padło na angielski, który po prostu mi się podobał. I choć nie zawsze było łatwo, to ostatecznie jakoś przebrnęłam przez długą i zawiłą drogę uczenia się angielskich czasów;) Po skończeniu filologii angielskiej postanowiłam rozwinąć swoje umiejętności tłumaczeniowe i zapisałam się na kurs, podczas którego uczyłam się jak wykonywać różne typy tłumaczeń ustnych oraz tłumaczeń pisemnych. Zdecydowałam się również, żeby zapisać się na kurs CELTA, co okazało się bardzo dobrym pomysłem, ponieważ po jego skończeniu udało mi się znaleźć pracę jako nauczyciel języka angielskiego w Wielkiej Brytanii, do której wracałam co roku, aby uczyć młodzież z różnych zakątków świata na kursach letnich. Było to fantastyczne doświadczenie:) Ukończyłam także kurs IH CYLT dotyczący specyfiki nauczania dzieci i młodzieży. Z International House w Bielsku-Białej związana jestem od 2016 roku. Od kilku lat pracuję także jako nauczyciel akademicki. W wolnych chwilach lubię obejrzeć dobry film oraz jeździć na rowerze podziwiając piękne widoki, które oferuje Bielsko-Biała i okolice.

Nick Zelazek -CALL Coordinator

Nazywam się Nick i pochodzę z Chicago w USA. Angielskiego uczę od 2014 roku i dzięki temu zwiedziłem już sporą część świata i Europy – główniej wschodniej. Jednak kiedy w 2016 roku pierwszy raz przyjechałem do Bielska zrozumiałem, że to jest moje miejsce na ziemi, a IH Bielsko to najlepsza szkoła w jakiej dotychczas pracowałem. Jedną z moich pasji jest górska wspinaczka; niektórzy nazywają mnie nawet “człowiekiem gór i lasów”,  dlatego w weekendy spotkacie mnie na Beskidzkich szlakach.

Miles Newmyer

Nazywam się Miles i pochodzę z Florydy, gdzie ukończyłem studia na kierunku literatura i historia rosyjska. Po zdobyciu kwalifikacji do nauczania języka angielskiego obcokrajowców wyjechałem do Rosji i tam w IH Voronezh rozpocząłem swoją przygodę jako nauczyciel. Bardzo lubię uczyć, szczególnie dzieci, które swoją ciekawością świata mobilizują nauczyciela do ponadprzeciętnej kreatywności. W wolnym czasie zamierzam intensywnie jeździć na rowerze – na Florydzie zazwyczaj pokonywałem 160 km tygodniowo. Moją drugą, sportową pasją jest pływanie. W szkole trenowałem po 20 godzin tygodniowo, a po jej zakończeniu, dla utrzymania formy pracowałem jako instruktor nauki pływania dla dzieci. Nie mogę doczekać się przyjazdu do Bielska !

Michael (Mike) Connolly – Exams and Assessment Coordinator

Nazywam się Mike i od kilku lat uczę języka angielskiego. Kiedy w 2019 roku zdobyłem certyfikat CELTA, IH Bielsko było moja pierwszą szkołą, w której rozpocząłem pracę. Potem wyruszyłem w świat i pracowałem w kilku różnych szkołach językowych w Europie. Lubię uczyć, bo dzięki tej pracy mogę poznawać nowych ludzi, ich kulturę, a tym samym przybliżać im tajniki mojego rodzimego języka. Praca lektora to całkiem spore wyzwanie, ale i wielka satysfakcja. Dziś zdecydowałem się wrócić do Bielska, bo polubiłem go za górski klimat, niezliczone możliwości wędrówek górskimi szlakami, oraz urocze (często w wiedeńskim stylu) kawiarnie, puby i restauracje. W wolnym czasie gram na gitarze, a nawet śpiewam – być może spotkamy się gdzieś na Waszym Starym Rynku.

Rasa Narbute

Cieszę się, że już drugi rok uczę w IH Bielsko-Biała! Polubiłam wiele rzeczy w tym mieście: ludzi, górskie lasy, architekturę i liczne piekarnie. Niestety, nadal nie znam języka polskiego, ale śmiało mogę powiedzieć, że znajomość języka angielskiego moich uczniów rozwija się w niebywałym tempie. Zdecydowałam się być nauczycielem języka angielskiego, ponieważ mogę łączyć moją pasję do języków z możliwością podróżowania po świecie. W ciągu ponad 3 lat pracy nauczyłam już uczniów z Czech, Litwy, Włoch i Polski. Dorastałam na Litwie, ale wyjechałam do Wielkiej Brytanii na studia licencjackie i tam zostałam. Jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu tak jak ja, to możliwe, że spotkamy się w Beskidach. W przeciwnym razie, pewnie znajdziesz mnie w domu, gdzie gram w gry planszowe z przyjaciółmi online, czytam książki fantasy lub rozmyślam nad głębokimi kwestiami z dziedziny lingwistyki i filozofii.

Mason Blanford

Mam na imię Mason. Pochodzę ze Stanów Zjednoczonych, gdzie przez kilka lat pracowałem jako dziennikarz. W 2020 roku uzyskałem certyfikat CELTA i wtedy rozpoczęła się moja przygoda z uczeniem. Zawsze podobało mi się, jak język angielski wplata historię, kulturę, muzykę, a nawet nauki ścisłe w lekcje. Ta praca łączy kreatywność i mechanikę w sposób niespotykany w wielu innych zawodach, a ocenianie potrzeb uczniów czasem wymaga nowych strategii, podobnych do rozwiązywania łamigłówek. IH Bielsko przyciągnęło moją uwagę, gdy zobaczyłem tu kolegów z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu, posiadających stopnie z metodologii i innych nauk humanistycznych. Przekonało mnie to, że to jest środowisko, w którym mogę się dalej rozwijać. Jako nowy mieszkaniec Bielska chciałbym nauczyć się jeździć na nartach. Kiedy spędzam czas w domu, lubię programować i kodować, grać w szachy i lubię uczyć się nowych języków.

McKenzie Cameron

Mam na imię McKenzie i pochodzę z Florydy. Ukończyłam studia w 2020 roku, zdobywając tytuł z biologii, gdyż moim największym zainteresowaniem była wówczas  botanika i nauki roślinne. Po ukończeniu studiów zdałam sobie sprawę, że botanika botaniką, ale najbardziej lubię pracę z ludźmi i dzielenie się z nimi swoimi doświadczeniami. I tak postanowiłam zostać nauczycielem. Lubię uczyć młodszych uczniów i włączać swoje doświadczenie z zakresu nauk przyrodniczych do lekcji. Poza salą lekcyjną lubię wędrować, gotować, robić na drutach i szydełkować.

Tanya Gilliatt

Nazywam się Tanya i pochodzę z Ukrainy, a mój mąż jest Amerykaninem i razem tworzymy międzynarodową rodzinę. Jestem nauczycielem języka angielskiego od ponad 10 lat, posiadam certyfikat CELTA oraz jestem także certyfikowanym egzaminatorem Cambridge. Moje wykształcenie obejmuje dyplomy uniwersyteckie z filologii angielskiej oraz podwójne magisterium z lingwistyki stosowanej i nauczania angielskiego jako drugiego języka na University of Leicester. Mówię kilkoma językami, bo pasjonuję się lingwistyką, ciągle pracując nad innowacyjnymi technikami ich nauczania. Mam nadzieję wykorzystać wiele z moich pomysłów w pracy w IH w Bielsku-Białej. W wolnym czasie uwielbiam podróżować, szczególnie do miejsc o naturalnym pięknie. Miałam szczęście zwiedzić wiele części Europy, a także odwiedzić USA i Australię. Wędrowanie i fotografia to dwa moje ukochane hobby. Ponadto poświęcam jak najwięcej czasu na czytanie książek i artykułów online dotyczących rozwoju językowego, a najlepiej odpoczywam w towarzystwie mojej rodziny.

Agata Kostrzewa

Nazywam się Agata i w przyszłym miesiącu dołączę do grona nauczycieli w szkole Primary Steps w Bielsko-Białej. Wychowałam się w Łodzi, ale ostatnią dekadę mojego życia spędziłam mieszkając za granicą. W 2020 roku ukończyłam studia na University of Aberdeen, a Szkocja już zawsze będzie moim drugim domem. Zdobyłam również certyfikat CELTA, który uprawnia do nauczania języka angielskiego jako języka obcego z oceną B. Na przestrzeni lat zdobyłam doświadczenie w wielu różnych profesjach- pracowałam m.in. jako pracownik wspierający osoby z niepełnosprawnościami umysłowymi, asystent uniwersytecki, koordynator projektów, wychowawca w świetlicy środowiskowej, a nawet jako świąteczny elf za kołem podbiegunowym (czyli tam, gdzie mieszka prawdziwy Święty Mikołaj!).
W czasie wolnym najchętniej chodzę po górach, kempinguję i podróżuję, więc już nie mogę się doczekać odkrywania Bielsko-Białej i okolic.

Rosie Goldsmith

Mam na imię Rosie jestem Brytyjką. Jako nauczyciel pracowałam zarówno za granicą (ostatni rok spędziła w Tajlandii), jak i w Polsce (dwa lata temu uczyła w naszej szkole IH w Bydgoszczy). Jestem pełna entuzjazmu, ciekawości świata i chęci do pracy z dziećmi. Nie mogę się doczekać mojego przyjazdu do Bielska, bo wiele dobrego słyszałam o Waszej szkole i samym mieście.

David Stockard

Mam na imię David. Jestem człowiekiem bardzo ciekawym świata, dlatego dużo podróżuję. Ostatni rok spędziłem ucząc dzieci i młodzież w Tajlandii, ale postanowiłem zmienić tamtejsze, gorące klimaty, na łagodniejsze, europejskie i przyjeżdżam do Was. To nie będzie mój pierwszy kontakt z Polską i Polakami, bo dwa lata temu pracowałem w IH w Bydgoszczy, dlatego bardzo cieszę się na mój przyjazd do Bielska. Czekam na pierwsze lekcje z moimi nowymi słuchaczami, bo mam Wam wiele nowego do przekazania.

Nasi lektorzy mają kwalifikacje do nauczania angielskiego jako języka obcego


Języka obcego może nauczać tylko osoba z odpowiednim przygotowaniem metodycznym. To właśnie w International House po raz pierwszy dostrzeżono konieczność stosowania odrębnych metod i przygotowania metodycznego, wyodrębniono nauczanie języka angielskiego jako odrębną profesję. Pierwszy na świecie kurs metodyczny dla nauczycieli języka angielskiego był przeprowadzony w 1953 roku w International House w Londynie. Stał się on następnie znany jako Cambridge CELTA (Certificate in English Language Teaching to Adults). Wszyscy nasi lektorzy posiadają co najmniej stopień CELTA (lub odpowiednik).

Doskonalenie zawodowe lektorów


Wiemy, że wysoka jakość naszej oferty edukacyjnej może być osiągnięta tylko poprzez ciągłe doskonalenie i rozwój nauczycieli. Pracą naszych lektorów kieruje dyplomowany  specjalista o wieloletnim doświadczeniu jako metodyk. System regularnych sesji szkoleniowych, wykładów, obserwacji zajęć oraz indywidualnego nadzoru metodycznego daje każdemu lektorowi niezbędne, profesjonalne wsparcie, a także możliwość utrzymywania wysokiego poziomu kompetencji i dalszego ich doskonalenia.

Zdecydowana większość naszych lektorów to lektorzy anglojęzyczni


Są to osoby posiadające wyższe wykształcenie, pozytywnie nastawione do świata i ludzi, otwarte na różnice kulturowe, z entuzjazmem podchodzące do idei nauczania języka angielskiego na świecie. Grupy dla dorosłych na najniższych poziomach zaawansowania mają zajęcia prowadzone w systemie tzw. ‘tandem teaching’, czyli naprzemiennie przez lektora anglojęzycznego i lektora polskiego. Pozostałe grupy nauczane są przez lektorów anglojęzycznych. Wszystkie zajęcia prowadzone są od początku wyłącznie w języku angielskim. Służą temu odpowiednio dobrane i sprawdzone techniki nauczania, które powodują. że zajęcia są bezstresowe i efektywne. Dotyczy to zarówno grup dziecięcych, młodzieżowych, jak i dla osób dorosłych.

Lektorzy naszej szkoły korzystają z doświadczeń i dorobku światowej sieci International House


Nasi lektorzy korzystają z ponadsześćdziesięcioletnich doświadczeń sieci International House, które przekazywane są poprzez system szkoleń, wymianę doświadczeń pomiędzy metodykami szkół oraz możliwość czerpania z bazy zasobów metodycznych IH. Wielu nauczycieli i metodyków naszej sieci to autorzy znanych podręczników i klasycznych już publikacji, np. Think First Certificate, Think Ahead to FC, FC Gold i Advanced Gold, czy też takich bestsellerów jak “Cutting Edge”, “Choice”, “Headway” lub “English Language Teaching”. Współpracują z czołowymi wydawnictwami: Cambridge University Press, Oxford University Press i Pearson Education Longman.

Nasi lektorzy starannie planują zajęcia


Lektorzy w International House Integra bardzo starannie przygotowują się do zajęć poprzez planowanie i przygotowywanie materiałów dodatkowych.