Kadra Nauczycielska

"Being English is not enough"(Nie wystarczy być Anglikiem)


John Haycraft, The Times Educational Supplement
July 8 , 1996

Poznaj naszych nauczycieli

Zuzanna Szatanik – Dyrektor Metodyczna

Pierwsze kursy języka angielskiego prowadziłam ponad dwadzieścia lat temu. Od tamtej pory nieustannie staram się szkolić i rozwijać jako nauczycielka. W tym roku przejęłam funkcję Dyrektor Metodycznej i już cieszę się na nowe wyzwania z tym związane. Moją pasją jest też literatura – na uczelni uczę przedmiotów literackich i kulturowych, a w czasie jazdy samochodem słucham kolejnych audiobooków. Co kilka lat odwiedzam Kanadę, gdzie mieszkają moi przyjaciele. W czasie pandemii przeprowadziłam się na wieś, więc w czasie wolnym spaceruję w górach z moim psem, opiekuję się czterema kotami i gotuję wegańskie zupy.

Agnieszka Pochopień

Jestem absolwentką Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, gdzie ukończyłam studia magisterskie na kierunku filologia angielska – specjalizacja nauczycielska. Odbyłam także następujące kursy: Cambridge CELTA, IH CYLT, IH Language Awareness Course oraz kurs tłumaczeniowy w Sosnowcu. Doświadczenie w nauczaniu języka angielskiego zdobywałam w Polsce i Anglii. Od zawsze lubiłam język angielski, dlatego cieszę się, że mogę połączyć swoją pasję z pracą, którą wykonuję. W wolnych chwilach lubię obejrzeć dobry film i uczyć się języków obcych. Do moich zainteresowań należą także fonetyka i fonologia języka angielskiego.

Chris Walker

Właśnie rozpoczyna się mój dziesiąty rok pracy w International House w Bielsku-Białej. Przez te wszystkie lata poznałem setki studentów, uczyłem też na wielu poziomach zaawansowania. Jestem szczęściarzem, gdyż uczenie nadal sprawia mi tę sama przyjemność co na początku. W szczególności lubię prowadzić zajęcia w grupach egzaminacyjnych, które są moją specjalnością. Gdy pojawiają się wyniki z sesji egzaminacyjnej, w której moi studenci brali udział, jestem równie podekscytowany i poddenerwowany jak oni. Wolny czas spędzam z żoną i dwiema córkami oraz piszę, a moje prace zostały opublikowane w kilku miejscach.

Marjorie Frick

Nazywam się Marjorie. Zdecydowałam się dołączyć do IH Bielsko z dwóch powodów. Po pierwsze ponieważ Wasza szkoła oferuje bogaty program szkoleń i wsparcie dla swoich nauczycieli. Po drugie, bo lubię uczyć, uwielbiam pracę z ludźmi, która wyzwala we mnie kreatywność. Wcześniej uczyłam angielskiego w Birmie, co było ogromnym wyzwaniem, ale dało mi mnóstwo satysfakcji. W wolnym czasie chciałabym poznać historię Waszego kraju i nauczyć się choć trochę języka polskiego oraz pozwiedzać piękne okolice. Dorastałam w pobliżu Alp zatem nie mogę doczekać się zimy i szaleństwa na nartach. Uwielbiam również malować i nie mogę doczekać się spacerów, które zainspirują mnie do powstania kolejnych moich prac. Aktualnie pracuję nad moim własnym projektem książki dla dzieci, którą chciałabym samodzielnie napisać i zilustrować.

Kendall Spector

Pochodzę ze słonecznego stanu Kalifornia, a w ostatnim czasie mieszkałam w Londynie. Po kilku latach pracy w finansach  postanowiłam uzyskać kwalifikację nauczyciela CELTA i podążyć za moim prawdziwym marzeniem- uczeniem innych. Dzięki temu łączę to, co tak naprawdę kocham- spotykanie nowych ludzi, poznawanie zawiłości językowych oraz podróżowanie do wielu wspaniałych miejsc, takich jak BielskoJ. W wolnym czasie prowadzę audycję radiową w USA, czytam sporo książek i próbuję uczyć się języka polskiego. Nie mogę się już doczekać, aby poznać moich nowych przyszłych uczniów i odkryć to, co Bielsko ma do zaoferowania.

Jeremy Barchus

Pochodzę z małego miasteczka w Anglii. Jestem absolwentem Uniwersytetu w Surrey, kwalifikacje CELTA uzyskałem w International House London, IHCYLT w International House Bydgoszcz. Przez ostatnie 8 lat uczyłem języka angielskiego w Północnej Polsce, Libanie, Korei Południowej i Sycylii, ucząc dzieci i dorosłych. W wolnym czasie uwielbiam słuchać muzyki, robić zdjęcia i eksplorować wiejskie miejscowości. W domu uwielbiam oglądać filmy i grać w gry wideo. Niedawno rozpocząłem naukę gry na harmonijce ustnej, mam nadzieję, że kiedyś będę mógł zagrać całą piosenkę!

Nasi lektorzy mają kwalifikacje do nauczania angielskiego jako języka obcego


Języka obcego może nauczać tylko osoba z odpowiednim przygotowaniem metodycznym. To właśnie w International House po raz pierwszy dostrzeżono konieczność stosowania odrębnych metod i przygotowania metodycznego, wyodrębniono nauczanie języka angielskiego jako odrębną profesję. Pierwszy na świecie kurs metodyczny dla nauczycieli języka angielskiego był przeprowadzony w 1953 roku w International House w Londynie. Stał się on następnie znany jako Cambridge CELTA (Certificate in English Language Teaching to Adults). Wszyscy nasi lektorzy posiadają co najmniej stopień CELTA (lub odpowiednik).

Doskonalenie zawodowe lektorów


Wiemy, że wysoka jakość naszej oferty edukacyjnej może być osiągnięta tylko poprzez ciągłe doskonalenie i rozwój nauczycieli. Pracą naszych lektorów kieruje dyplomowany  specjalista o wieloletnim doświadczeniu jako metodyk. System regularnych sesji szkoleniowych, wykładów, obserwacji zajęć oraz indywidualnego nadzoru metodycznego daje każdemu lektorowi niezbędne, profesjonalne wsparcie, a także możliwość utrzymywania wysokiego poziomu kompetencji i dalszego ich doskonalenia.

Zdecydowana większość naszych lektorów to lektorzy anglojęzyczni


Są to osoby posiadające wyższe wykształcenie, pozytywnie nastawione do świata i ludzi, otwarte na różnice kulturowe, z entuzjazmem podchodzące do idei nauczania języka angielskiego na świecie. Grupy dla dorosłych na najniższych poziomach zaawansowania mają zajęcia prowadzone w systemie tzw. ‘tandem teaching’, czyli naprzemiennie przez lektora anglojęzycznego i lektora polskiego. Pozostałe grupy nauczane są przez lektorów anglojęzycznych. Wszystkie zajęcia prowadzone są od początku wyłącznie w języku angielskim. Służą temu odpowiednio dobrane i sprawdzone techniki nauczania, które powodują. że zajęcia są bezstresowe i efektywne. Dotyczy to zarówno grup dziecięcych, młodzieżowych, jak i dla osób dorosłych.

Lektorzy naszej szkoły korzystają z doświadczeń i dorobku światowej sieci International House


Nasi lektorzy korzystają z ponadsześćdziesięcioletnich doświadczeń sieci International House, które przekazywane są poprzez system szkoleń, wymianę doświadczeń pomiędzy metodykami szkół oraz możliwość czerpania z bazy zasobów metodycznych IH. Wielu nauczycieli i metodyków naszej sieci to autorzy znanych podręczników i klasycznych już publikacji, np. Think First Certificate, Think Ahead to FC, FC Gold i Advanced Gold, czy też takich bestsellerów jak “Cutting Edge”, “Choice”, “Headway” lub “English Language Teaching”. Współpracują z czołowymi wydawnictwami: Cambridge University Press, Oxford University Press i Pearson Education Longman.

Nasi lektorzy starannie planują zajęcia


Lektorzy w International House Integra bardzo starannie przygotowują się do zajęć poprzez planowanie i przygotowywanie materiałów dodatkowych.

Wśród naszych lektorów są egzaminatorzy Cambridge Assesment English


Uczestniczą oni w przeprowadzaniu egzaminów University of Cambridge (KET, PET, FCE, CAE, CPE).